Kontrola névů dermatoskopem

Kontrola névů dermatoskopem neboli vyšetření znamének je zásadní pro včasnou detekci dysplastického névu, resp. patologického znaménka. V rámci prevence by kontrola znamének měla proběhnout aspoň jedenkrát ročně.

Vyšetření je naprosto bezbolestné, neinvazivní, za použití speciální lupy - dermatoskopu. Ten nám umožní zhodnotit specifické aspekty neviditelné pouhým okem (teleangiectazie, melanocytární síť, přítomnost regrese aj.) a umožňuje nám posoudit, zda je dané znaménko nebezpečné, a navrhnout vhodnou léčbu. Kontrola névů se doporučuje při jakékoliv změně barvy, velikosti či při krvácení znaménka.

Pokud lékař zjistí nějakou patologii, problematické znaménko se vyřízne (viz. excize névu) a odešle na histologické vyšetření. Po posouzení výsledku od histopatologa navrhne ošetřující lékař následné sledování či případnou další léčbu.

V případě znamének je kladen velký důraz na prevenci. Ta samozřejmě začíná už ochranou kůže před UV zářením, ať už pasivní tj. nevystavovat se zbytečně slunečním paprskům v době od 11 do 15. hodiny a dle fototypu aktivně používat SPF faktor. Pokud někdo trpí syndromem dysplastických névů, neměl by se opalovat vůbec. V tomto případě je nanášení SPF při nezbytném pobytu na slunci podmínkou.

Ceník procedury

Kontrola névů dermatoskopem 1 200 Kč

Potřebujete více informací?

Kontaktujte nás
Objednat se na zákrok