Mikroskopická endodoncie

Ošetření zubních kanálků je velmi náročné jak na pečlivost a zkušenost lékaře, tak na čas (ošetření vícekořenových zubů – stoliček – může trvat i 4 hodiny). Během ošetření se lékař zaměřuje na zastavení zánětu, dokonalé očištění kořenového kanálku, dezinfekci a uzavření zubu.

Kdy se ošetření kořenových kanálků používá

K ošetření zubních kanálků se přistupuje v případě zánětu, bakteriální infekce, po úrazech apod., kdy dochází ke změnám uvnitř zubu, zánětu a odumírání zubní dřeně. Postižení zubu se projevuje velkou bolestivostí, může se však stát, že se bolest objeví až po delší době, kdy se zánět už rozšířil a postižení zubu je rozsáhlé. Zánět může dokonce postihovat okolní tkáně vč. přiléhající kosti. Ošetření kořenových kanálků má vliv na onemocnění dásní a také je často jediným řešením nezbytným pro záchranu zubu.

V některých situacích je nutné provést endodontické ošetření i u zubů zdravých, např. z protetických důvodů.

Jak ošetření probíhá

Pro vyřešení těchto problémů je nezbytné zánět a šíření infekce zastavit. Proto je nezbytné dokonalé odstranění infikované zubní dřeně, zubního nervu, důkladné očištění stěn kořenového kanálku, dezinfekce zubu a také vyplnění dutiny zubu a jeho hermetické uzavření.

Ošetření provádí zubní lékař, a to při lokální anestezii, aby pacient nepociťoval bolest.

Úskalím tohoto ošetření jsou kořenové kanálky samotné, mívají totiž různé tvary, průřezy, různě se klikatí, větví a stáčejí. Také jejich počet se v jednotlivých kořenech zubů může lišit. Problémem je také jejich průměr, některé kanálky jsou velmi tenké (jako vlas).

Ošetření patří v zubní ordinaci k těm nejnáročnějším, pro úspěšnou léčbu je nutné ošetřit kanálek v celém rozsahu, proto bývá součástí ošetření také rentgenový snímek, nezbytné je také moderní přístrojové vybavení, kvalitní nástroje i materiály a pečlivost.

Mikroskopická endodoncie

Použití stomatologického mikroskopu zde má zásadní význam, neboť umožňuje mnohonásobné zvětšení zubních struktur, které jsou pouhým okem těžko rozpoznatelné a bez optických pomůcek neošetřitelné. Zubní lékař tak může pracovat při 5 až 30násobném zvětšení.

Mikroskop zaručuje dokonalé osvětlení a zpřehlednění ošetřovaných zubů, usnadňuje práci, zlepšuje výsledky ošetření a umožní ošetřit i ty zuby, které by jinak musely být vytrženy.

Následná péče po ošetření kořenových kanálků

Po endodontickém ošetření a vyléčení zánětu je třeba rekonstruovat viditelnou část zubu. Pro rekonstrukci korunky se používají fotokompozitní výplně či v případě větších ztrát tvrdých zubních tkání zubní korunky.

Co byste měli vědět

Naše klinika disponuje nejmodernějším technickým vybavením, které výrazně ovlivňuje vysokou úspěšnost těchto zákroků. Lékař při ošetření využívá speciální operační mikroskop, díky kterému zachytí každý detail, jenž je pouhým okem nepostřehnutelný. Samozřejmostí jsou rotační nástroje, díky kterým se ošetření zkrátí na minimum a speciální nikltitanové nástroje umožňující ošetřit i kanálky velmi úzké a zahnuté.


Ceník procedury

Mikroskopická endodoncie
Ošetření zubních kanálků pod kontrolou optického mikroskopu.
cena od 8 000 Kč

Potřebujete více informací?

Poučení o výkonu
Objednat se na zákrok