Fotokompozitní bílá výplň

Fotokompozitní výplň (bílá plomba) je nejžádanější způsob ošetření zubního kazu. Provádí se pomocí speciální dentální pryskyřice vytvrzované ozářením polymerizační lampou.

Materiál se používá i k ošetření zubů v předním, viditelném úseku chrupu, neboť splňuje vysoké estetické nároky. K dispozici je široká paleta odstínů, takže výplň je nerozeznatelná od vlastního zubu. Výhodou je, že oproti amalgámovým výplním je vrtání zubu šetrnější – stačí odvrtat jen zkaženou část zubu, kompozitní výplň proto může být menší. Zub s výplní je navíc možné okamžitě po ošetření zatěžovat.

Pro koho jsou fotokompozitní výplně vhodné

Bílé plomby jsou vhodné u pacientů, kteří kladou velký důraz na estetické ošetření zubního kazu, nezbytná je však také dobrá hygiena. Výplně se používají zejména do předního úseku chrupu, kde splňují vysoké estetické nároky. V postranních úsecích je jejich použití limitováno rozsahem výplně a zatížením ve skusu.

Zavedení/aplikace fotokompozitní výplně

V první fázi aplikace je nutné odstranit zubní kaz. Výhodou těchto výplní je možnost postupovat velmi šetrně a odvrtat pouze tkáň postiženou zubním kazem. Ošetření zubu se provádí v lokální anestezii, takže ošetření není bolestivé. Lékař dutinu po zubním kazu mechanicky vyčistí, upraví hrany dutiny a provede dezinfekci. Pomocí speciálních gelů pak lékař připraví povrch dutiny na nanášení výplňového materiálu. Při jeho aplikaci postupuje po vrstvách, jednotlivé vrstvy vždy osvítí speciální polymerizační lampou, čímž dojde ke ztuhnutí materiálu.

Nanášení materiálu po vrstvičkách je nezbytné pro zajištění dostatečné pevnosti a trvanlivosti výplně. Při vrstvení může navíc lékař kombinovat různé barevné odstíny, a tak lépe napodobí přirozenou barvu zubu. Po vytvrzení celé výplně je bílá plomba upravena do skusu a vyleštěna. Výhodou je, že výplň je možné ihned zatěžovat a pacient může jíst ihned po odchodu z ordinace.

Ceník procedury

Fotokompozitní bílá výplň cena od 2 000 Kč

Potřebujete více informací?

Poučení o výkonu
Objednat se na zákrok