Zubní implantát

Co zubní implantáty řeší

Zubní implantáty jsou skvělým estetickým i funkčním řešením náhrady přirozených zubů. Mohou nahradit jeden i více chybějících zubů, a to jak v horní, tak dolní čelisti. Výhodou je, že pro upevnění náhrady není nutné obrušovat ostatní zdravé zuby. Navíc se dají využít i v případě, kdy v čelisti nejsou žádné zuby. Mohou sloužit jako opora částečných i celkových náhrad a poskytují tak pacientům mnohem větší pohodlí a jistotu. Navíc jim vrací možnost bezproblémového žvýkání stravy a tím, že implantáty přenášejí žvýkací síly na čelistní kost, brání jejímu úbytku. Při ztrátě zubu totiž po určité době čelistní kost více či méně ustupuje a atrofuje. Toto zeslabení kosti pak může mít negativní vliv na stav čelisti a může být problematické právě při řešení vhodných zubních náhrad.

Pro koho jsou zubní implantáty vhodné

Zubní implantáty se zavádějí při ztrátě jednoho i více zubů zejména u dospělých bez jakéhokoli věkového omezení, ale aplikace je možná i u dospívajících mezi 15 a 16 rokem věku, v době, kdy je růst čelistí již téměř ukončen. O indikaci vždy rozhoduje lékař, překážkou mohou být různá onemocnění (silná cukrovka, poruchy srážlivosti krve, nádorové onemocnění v dutině ústní, osteoporóza, zvýšená funkce štítné žlázy), ale také silné kuřáctví, nedostatečná hygiena dutiny ústní či zlozvyky jako je zatínání a skřípání zubů. Titanové implantáty nejsou vhodné pro osoby trpící alergií na titan, v takových případech lze však použít implantáty keramické – keramika nevyvolává žádné alergické reakce.

Co předchází zavedení zubních implantátů

Každé aplikaci zubních implantátů předchází důkladné vyšetření celého chrupu, stavu čelistí i dásní. Lékař zhotoví také RTG snímek čelistí a během individuální konzultace budete mít možnost získat dostatek informací o možnostech náhrady chybějících zubů. Společně samozřejmě proberete také vaše představy a možnosti.

Pro zavedení implantátů je důležitá odpovídající velikost čelistní kosti. Proto je v některých případech nejprve nutné čelistní kost upravit tak, aby dostatečně implantát obklopovala a zajistila mu tak potřebnou oporu. Tento problém se řeší chirurgickým zákrokem tzv. augmentací. Používá se řada postupů, některé nejsou náročné a provádějí se současně se zavedením implantátu, jiné vyžadují zvláštní chirurgický zákrok, kdy se kost doplní speciálním umělým materiálem nebo se zesílení čelisti provádí pomocí transplantace vlastní kostní tkáně odebrané například z brady, holeně či kyčelní kosti. U těchto postupů rozšiřování čelistí je nutné počítat s poměrně dlouhou dobou hojení (6–9 měsíců).

Zavedení/aplikace zubních implantátů

Zavedení implantátů se provádí v rámci ambulantního chirurgického zákroku, a to buď do prohlubně po čerstvě vytaženém zubu nebo do mezery po zubu, který v čelisti již nějaký čas chybí. Vložení jednoho implantátu trvá 30 až 90 minut. Během zákroku je implantát v lokální anestezii zaveden do čelistní kosti, poté se rána zašije. Po určitou dobu je nutné nechat implantát tzv. vhojit, aby byl v čelisti pevně ukotven. V horní čelisti trvá vhojování 6 měsíců, v dolní čelisti 3–4 měsíce. Teprve po této době se přistupuje k další fázi zavedení implantátů – na kořenovou část je nasazen pilíř (tzv. abutment), který již vyčnívá do úst. Během několika dní vytvoří dáseň kolem tohoto pilíře jakousi manžetu, která zabraňuje prostoupení mikroorganismů do hloubky implantátu. V této době se také na implantát zhotovuje zubní náhrada. Existují však i jiné postupy, kdy se od vhojovacího období ustupuje a celý proces se zkracuje.

Následná péče

Po zavedení implantátu se vyskytují jen velmi mírné pooperační potíže, které jsou nejintenzivnější po odeznění anestezie; přetrvávají asi tři dny a postupně ustupují.

Od počátku zavedení implantátu je nezbytná dokonalá hygiena dutiny ústní, abyste předešli nejen vzniku zubního kazu, ale také zánětu dásní. Instrukce získáte od svého lékaře či dentální hygienistky. Při hygieně se používají speciální zubní kartáček pro čištění implantátů, mezizubní kartáčky a zubní nitě. Správná péče se zcela jistě vyplatí, implantát vám bude dobře a dlouhodobě sloužit – při správné péči není jeho životnost omezena.

Po zavedení implantátů je důležité nezanedbávat pravidelné návštěvy stomatologa a dvakrát ročně se objednávat na preventivní prohlídku. Lékař posoudí celkový stav vašeho chrupu a zkontroluje stav implantátu.

Ceník procedury

Zubní implantát 1 ks
Náhrada ztraceného zubního kořene.
cena od 28 000 Kč
Konzultace implantátu se zubním lékařem
Odborná konzultace se stomatologem
2 250 Kč

Potřebujete více informací?

Poučení o výkonu
Objednat se na zákrok