Extrakce (vytažení) zubu

Co extrakce řeší

Důvodem extrakce může být poškození zubu zubním kazem, ulomení korunkové části, zlomení kořene, úraz čelisti, pokročilé parodontózní změny atd. Odstranění zubu je někdy také nutné z ortodontických důvodů a velmi běžné jsou extrakce zubů moudrosti, které by jinak působily celou řadu problémů. K extrakci se přistupuje po důkladném zvážení všech terapeutických možností, stavu zubu a zdravotního stavu pacienta. Výkon se provádí v lokální anestezii a je proto nebolestivý. Pacient je vždy poučen o průběhu extrakce, možných komplikacích i následné péči.

K extrakci se přistupuje v případě rozsáhlého poškození a ztráty závěsného aparátu zubu, zlomení korunkové nebo kořenové části, z důvodu hlubokého zubního kazu, při selhání endodontického ošetření, při fraktuře čelistí, z důvodů ortodontické léčby atp. Vytažení se zpravidla provádí ambulantně.

Co extrakci předchází?

Důkladné stomatologické vyšetření a konzultace se zaměřením na zdravotní stav pacienta (vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění srdce, poruchy krevní srážlivosti apod.). Je-li zub opatřen korunkou, před extrakcí je většinou nutné korunku odstranit. Zákroku v mnoha případech předchází také RTG snímkování, které zobrazí délku a postavení jednotlivých zubů a jejich kořenů.

Extrakce zubů

Prvním krokem při tahání zubu je aplikace lokální anestezie. Při výkonu pak pacient necítí ostrou bolest, ale pouze dotyk, někdy i lehce nepříjemný tlak. Při extrakci se lékař snaží zub v zubním lůžku „rozpohybovat“, aby se závěsný aparát zubu přerušil a uvolnil a zub bylo možné z lůžka vytáhnout. V případě komplikací je nutné při extrakci použít i další nástroje (vrtačku, frézky), které usnadní uvolnění zubu z lůžka nebo jeho rozdělení na části. Na závěr lékař ránu ošetří.

V některých případech je nutné přistoupit k chirurgické extrakci – zejména z důvodu špatné polohy zubu, pokud je zub v čelisti blokován nebo se nemůže normálně prořezat. Chirurgicky se také odstraňují zbytky kořene, rozlomené části tahaného zubu apod.

Chirurgická extrakce se provádí většinou v místním znecitlivění a rána se po zákroku uzavírá sešitím měkkých tkání.

Následná péče

Nekomplikovaná extrakce pacienta nezatěžuje. Po vytažení zubu ještě určitou dobu účinkuje místní anestezie, po jejím odeznění se může objevit větší bolestivost, kterou lze zmírnit léky proti bolesti. Vhodné jsou také chladivé obklady. Bolesti mohou přetrvávat několik dnů, pokud se objeví otok, bolestivost se zvyšuje, přidá se zvýšená teplota, je nutné problémy konzultovat s lékařem.

Po extrakci je nutné dodržet všechna doporučení lékaře – 3 hodiny nejíst, pro první dny hojení se doporučuje nekouřit, protože to zhoršuje hojení a způsobuje další komplikace. Při čištění zubů je nutné dbát v okolí rány zvýšené opatrnosti a při jídle je nutné postiženou oblast nezatěžovat. V případě jakýchkoli komplikací je vhodné kontaktovat lékaře.

Ceník procedury

Extrakce (vytažení) zubu cena od 2 000 Kč

Potřebujete více informací?

Poučení o výkonu
Objednat se na zákrok