Vstupní vyšetření dítěte

Dětská stomatologie (pedostomatologie) se zabývá péčí o zuby u dětských pacientů, sleduje vývoj jejich chrupu a napomáhá předcházet rozvoji ortodontických vad.

Přestože mléčný chrup je jen dočasný, péče o něj je v dětském věku velmi důležitá, a to pro správný vývoj a růst stálých zubů. První návštěva v ordinaci dětského stomatologa by měla proběhnout nejpozději v 1. roce dítěte.

Co dětská stomatologie řeší

Péče o zuby je u dětských pacientů zcela odlišná od péče o dospělé. Tento rozdíl vychází zejména z toho, že mléčné zuby jsou jen dočasné, takže lékař neřeší jen zubní kazy a stav zoubků, ale také správné prořezávání stálých zubů. Navíc první návštěva nebo návštěvy dětského zubaře mohou ovlivnit vztah dítěte k zubnímu lékaři na další období. Dětský zubař často také vysvětluje a radí s čištěním zubů, péčí o dětské zoubky, výběrem vhodných pomůcek apod. Základem zubní péče o dětského pacienta je také úzká spolupráce s pediatrem, při řešení ortodontických vad také s ortodontistou a samozřejmě i s rodiči.

První zubní prohlídka u dětí

První návštěvu stomatologa by rodiče měli s dítětem absolvovat nejpozději ve 12 měsících věku dítěte. Důležité je, aby první prohlídka proběhla zcela klidně, jedná se spíše o seznámení s prostředím ordinace, o navození příjemné atmosféry a pohody. Jen tak nebude mít dítě při příští návštěvě obavy. Při první prohlídce lékař také rodičům poradí, jak nejlépe čistit zoubky, jakým kartáčkem a jak hygienu s dítětem nacvičovat.

Správná péče

Pro stav dětských zubů je důležitá stejně jako u dospělých správná hygiena. Proto je důležité zuby čistit už v batolecím věku. Čištění zubů nejprve provádějí rodiče, postupně však může o zuby pečovat dítě samo. Čištění by nikdy nemělo bolet a pokud dětem nechutná zubní pasta, stačí zuby čistit pouze kartáčkem a vodou.

Předpokladem správné péče o dětský chrup jsou speciální dětské kartáčky a zubní pasty. Kartáčky pro děti by měly mít pracovní – čisticí – část co nejmenší, aby se s kartáčkem dalo v drobných dětských ústech manipulovat. Pro děti je ideální také masivní držátko, aby byl kartáček příjemný do ruky a dítěti se dobře držel. Vždy dejte raději přednost kvalitním kartáčkům a myslete na jejich včasnou výměnu.

Naše stomatologická klinika se specializuje na dětské pacienty. Rádi přivítáme Vaše dítě u nás na klinice a poskytneme mu kvalitní péči již od prvního roku jeho života.

Ceník procedury

Vstupní vyšetření dítěte
Vyšetření zubů a posouzení jejich prořezávání dle věku, zhotovení potřebných RTG snímků vč. OPG snímku, sestavení léčebného plánu a rozpočtu.
cena od 900 Kč

Potřebujete více informací?

Kontaktujte nás
Objednat se na zákrok