Neviditelná rovnátka

Vážení klienti, z důvodu zajištění maximální úrovně péče pro naše stávající pacienty, momentálně nepřijímáme nové pacienty pro ortodontická ošetření. Rádi Vás ošetříme s jiným požadavkem. 

Děkujeme za pochopení


Pro koho je léčba neviditelnými rovnátky vhodná

Pro všechny, u kterých zubní lékař odhalil ortodontickou vadu, případně jim vadí nepravidelnost chrupu, předkus, mezery mezi zuby, stěsnané zuby apod. Léčba není omezená věkem, zuby lze bez problémů rovnat v dětství i v dospělosti. Ostatně stále je poměrně velký počet dospělých s nepravidelnostmi chrupu, které v dětství nebyly nijak léčeny. Ortodontická léčba by měla být u dětí zahájena v době, kdy se začínají prořezávat stálé zuby nebo kdy je vývoj chrupu dokončen. V některých případech se ale u dětí přistupuje k léčbě co nejdříve, záleží na typu vady. 

Co předchází léčbě neviditelnými rovnátky 

Při zjištění vady je vhodná návštěva lékaře – ortodontisty, který se na léčbu anomálií v postavení zubů a čelistí specializuje. Každou léčbu předchází důkladná vstupní prohlídka, na základě které lékař doporučí vhodnou léčbu. Součástí vyšetření je měření a otisky chrupu, RTG snímky chrupu, přičemž budete také seznámeni s možnostmi, průběhem a způsobem léčby. 

U některých lidí se ortodontická léčba neobejde bez chirurgického zákroku či vytažení zubů. K chirurgickým zákrokům patří např. uvolnění úponů uzdiček jazyka nebo rtů, k extrakci zubů se přistupuje z důvodů nedostatku místa v zubním oblouku. 

Léčba neviditelnými rovnátky 

Neviditelná rovnátka jsou zcela nový typ rovnátek, jenž uvítají zejména ti, pro které jsou fixní rovnátka z estetických důvodů nevhodná (modelky, zpěváci, herci, moderátoři, sportovci, apod.) nebo rovnátka z jakýchkoli důvodů nechtějí před okolím přiznat. Používají se pro léčbu stálého chrupu s lehkými estetickými anomáliemi, jejich vhodnost pro daného pacienta posoudí lékař – ortodontista. 

Neviditelná rovnátka fungují na docela jiném principu než známé fixní či snímací aparáty. Pacient je pro léčbu vybaven sadou speciálních transparentních fólií, které jsou předem vyrobeny přímo pro něj a které si nasazuje i snímá sám. Dle doporučení lékaře a individuálního léčebného plánu si pacient postupně jednotlivé fólie vyměňuje (nahradí fólii 1 za fólii 2 atd.), přičemž každá nová fólie je přesně zhotovena tak, aby posouvala a rovnala zuby v požadovaném směru. 

Výhodou je, že rovnátka nejsou na zubech vidět a v případě potřeby je lze na nezbytně nutnou dobu sejmout (např. v době jídla, při vystoupení, fotografování, při zubní hygieně…) a poté znovu nasadit, a to bez nutnosti navštívit lékaře. Léčba je navíc pro pacienta méně náročná na frekvenci návštěv u lékaře a také dodržování ústní hygieny není nijak komplikované. Rovnátka pacient vyjme, samostatně očistí, vyčistí si zuby a rovnátka si opět sám nasadí. 

Následná péče 

Po sejmutí neviditelných rovnátek ortodontická léčba nekončí. Zuby mají schopnost vrátit se do svého původního postavení, proto je nutné jim v tom zabránit a zuby v jejich nové pozici po určitou dobu stabilizovat. Pro tuto fázi léčby se používají tzv. retainery – snímací dlahy či desky nebo fixní retainery – drátek na vnitřní straně zubů, které pomáhají při stabilizaci výsledku dosavadní léčby. I nadále je nezbytné docházet na pravidelné kontroly a dodržovat doporučení lékaře. Podcenění závěrečné fáze léčby vede k opětovnému pokřivení zubů a zbytečným komplikacím. A to jak u dětí, tak dospělých. 

Co byste měli vědět 

Před zahájením ortodontické léčby byste neměli zanedbávat prohlídku zubů vašim zubním lékařem a ošetření všech kazů. Ostatně ortodontista péči praktického stomatologa nenahrazuje, proto byste během ortodontické léčby měli stále pravidelně docházet ke svému zubnímu lékaři (2× za rok). Nezapomínejte na preventivní prohlídky, případně se objednejte i k zubní hygienistce.

Aplikace pro zářivý úsměv

Vyzkoušejte si, jak bude vypadat váš úsměv po aplikaci rovnátek Invisalign.

Výsledek po aplikaci rovnátek Invisilign

Vyzkoušet aplikaci

Ceník procedury

Neviditelná rovnátka
Invisalign
cena od 65 000 Kč

Potřebujete více informací?

Poučení o výkonu
Objednat se na zákrok