Fixní rovnátka

Vážení klienti, z důvodu zajištění maximální úrovně péče pro naše stávající pacienty, momentálně nepřijímáme nové pacienty pro ortodontická ošetření. Rádi Vás ošetříme s jiným požadavkem. 

Děkujeme za pochopení

Léčba fixními aparáty

Jedná se o ortodontickou léčbu fixními prvky – zámky a drátky, pevně usazenými na zubech, které lze zčásti vyjmout bez jejich poškození pouze v ordinaci. Fixní aparát pomocí síly tahu mění polohu zubů a z části i čelistí. Výhodou fixního rovnátka je v tom, že je v ústech 24 hodin denně – aplikovaná síla tedy působí nepřetržitě, navíc oproti snímacím aparátům umožňuje větší rozsah pohybů, takže léčba pomocí fixních aparátů je výrazně efektivnější. Spolupráce pacienta při léčbě fixním aparátem spočívá ve zvýšené hygieně, v nošení mezičelistních tahů, kterými se dolaďuje skus, případně jiných součástí, které indikuje lékař.

Tato léčba se délkou liší podle závažnosti vady, věku a schopnosti pohybu zubů, v průměru se ale pohybuje v rozmezí 1,5 – 2 roky. Fixní aparáty se skládají ze zámků, které se lepí na zuby, k těmto prvkům je přiveden drátěný oblouk, který svým tvarem ovlivňuje postavení zubů.

Zámky se podle materiálu, z něhož jsou zhotoveny, dělí na kovové a keramické. Keramické zámky jsou vyráběné v barvě zubu, nebo jsou průsvitné. Spolu s použitím bíle lakovaných ortodontických drátků nabízejí dobrý estetický vzhled. Kovové fixní aparáty fungují na totožném principu jako keramické, s tím rozdílem, že na místo keramických zámků se používají zámečky kovové.

Bezprostředně po nasazení rovnátek se můžete potýkat s nepříjemným tlakem až bolestivostí zubů, které však brzy odezní. Na počáteční nepohodlí si během několika dnů zvyknete, i potíže s výslovností rychle zmizí. Pokud se objevily bolestivé otlaky od některých částí rovnátek, použijte ochranný vosk, kterým prvky, jež způsobují potíže, překryjte. Při dlouhodobé bolesti navštivte ortodontistu, který vaše potíže posoudí a případně rovnátka upraví.

Následná péče

Po sejmutí fixních rovnátek ortodontická léčba nekončí. Zuby mají schopnost vrátit se do svého původního postavení, proto je nutné jim v tom zabránit a zuby v jejich nové pozici po určitou dobu stabilizovat. Pro tuto fázi léčby se používají tzv. retainery – snímací dlahy či desky nebo fixní retainery – drátek na vnitřní straně zubů, které pomáhají při stabilizaci výsledku dosavadní léčby. I nadále je nezbytné docházet na pravidelné kontroly a dodržovat doporučení lékaře. Podcenění závěrečné fáze léčby vede k opětovnému pokřivení zubů a zbytečným komplikacím. A to jak u dětí, tak dospělých.

Co byste měli vědět

Před zahájením ortodontické léčby byste neměli zanedbávat prohlídku zubů vašim zubním lékařem a ošetření všech kazů. Ostatně ortodontista péči praktického stomatologa nenahrazuje, proto byste během ortodontické léčby měli stále pravidelně docházet ke svému zubnímu lékaři (2× za rok). Nezapomínejte na preventivní prohlídky, případně se objednejte i k zubní hygienistce.


Ceník procedury

Fixní aparát kov - obě čelisti 68 000 Kč
Fixní aparát estetika - obě čelisti 85 000 Kč

Potřebujete více informací?

Poučení o výkonu
Objednat se na zákrok