Keramická fazeta

Keramické fazety nabízí moderní řešení estetických vad frontálních zubů. S jejich pomocí lze tedy vyřešit nevzhledné mezery mezi předními zuby, zabarvení, ulomení, poškození zubů anebo drobné anomálie v postavení zubů ve viditelném úseku chrupu. Výhodou fazet je, že nutnost broušení zubů je oproti klasickým korunkám snížena na minimum a v některých případech není nutné zuby brousit vůbec. Moderní technologie CEREC umožňuje zhotovení finálních fazet během jediné návštěvy ordinace.

Co keramické fazety řeší

Keramické fazety jsou tenké keramické plátky, které kryjí přední část zubu. Používají se s cílem dosáhnout lepšího či dokonalého tvaru a vzhledu zubů. Fazety mohou zakrývat skvrny, zabarvení, výplně, nedokonalosti zubního povrchu, mechanická poškození. Mohou však také řešit menší ortodontické vady a mezery mezi zuby.

Pro koho jsou keramické fazety vhodné

Keramické fazety lze použít u pacientů, které trápí různé estetické vady na předních zubech.

Možnost použití keramických fazet posuzuje lékař, při rozsáhlém poškození zubů může být vhodným řešením jiný typ náhrady.

Co předchází aplikaci keramických fazet

Zhotovení keramických fazet obvykle vyžaduje dvě návštěvy, často jen v rozmezí několika dní. Nezbytné je vždy důkladné stomatologické vyšetření a konzultace s lékařem, kterého pacient seznámí se svými představami o vzhledu zubů. V případě, že pacient trpí onemocněním dásní, lékař doporučí nejprve problém vyléčit a teprve potom řešit aplikaci fazet.

Pokud je aplikace keramických fazet možná, lékař pacientovi vysvětlí další postup léčby a společně se domluví na vhodném barevném odstínu. V rámci první návštěvy lékař také přední část zubů lehce obrousí. Broušení se provádí v lokální anestezii, je tedy nebolestivé. Poté lékař sejme otisky zubů, které odešle do zubní laboratoře, kde keramické fazety během několika dnů vyrobí. Během této doby pacient používá provizorní fazety obvykle vyrobené z fotokompozitních materiálů (dentální pryskyřice).

Zavedení/aplikace keramických fazet

K aplikaci keramických fazet se přistupuje při druhé návštěvě ordinace. Lékař fazety vyzkouší a pokud se neobjeví žádné estetické či funkční vady, okamžitě může fazety na zub nalepit. Na závěr aplikace lékař fazety vyleští, aby byl vzhled zubů dokonalý.

Aplikaci keramických fazet lze však zvládnout také během jedné jediné návštěvy ordinace. Díky použití moderního přístroje CEREC je celý postup výroby keramické fazety od zhotovení elektronického otisku zubů, přes modelaci fazet v počítači až po výrobu finální práce a nalepení fazet mnohem rychlejší.

Následná péče

Po aplikaci keramických fazet lékař poskytne pacientovi veškeré informace týkající se správné péče. Nezbytná je vždy dokonalá zubní hygiena – doporučení i praktické rady získá pacient u lékaře nebo u dentální hygienistky.

Co byste měli vědět

Přestože dnes stomatologie nabízí velmi přesné zpracování náhrad, odolné keramické materiály s dlouhou životností a stálobarevností, jejich trvanlivost stále závisí i na péči pacienta o zuby i dásně.

Ceník procedury

Keramická fazeta
Cena zahrnuje anestezii, broušení s otiskem a lepení vč. kontrolního RTG snímku po nalepení.
17 000 Kč

Potřebujete více informací?

Kontaktujte nás
Objednat se na zákrok