Dentální hygiena

Co je součástí preventivního profesionálního čištění zubů

Procedura dentální hygieny může obsahovat mimo jiné následující:

Odstranění zubního kamene

Odstranění nebezpečného zubního kamene pomocí ultrazvuku a ručních nástrojů pomáhá k udržení zdravých dásní bez zánětu a krvácení. Zubní kámen vzniká mineralizací plaku a způsobuje onemocnění měkkých i tvrdých zubních tkání.

Tato onemocnění se projevují záněty dásní, jejich krvácením při čištění zubů, zduřením a změnou barvy ze světle růžové na tmavě červenou.

Air-flow

Pokud Vás trápí nevzhledné zabarvení zubní skloviny, způsobené pitím kávy, čaje či kouřením cigaret, ale i samotným stářím, je tu pro Vás toto šetrné odstranění povrchových pigmentací a povlaků. Air-flow čistí zuby na principu proudu vzduchu, vody a sody/bikarbonátu nebo mikroperliček jemného vápníku, tím se docílí krásně hladkých a přirozeně bílých zubů.

Pečetění fisur – sealing

Toto preventivní opatření, při kterém se zapečetí hluboké rýhy a jamky na kousacích ploškách stoliček, je určeno především dětem, kterým se zuby právě čerstvě prořezaly do dutiny ústní. Zapečetění těchto míst zabraňuje ulpívání zbytků potravy a nebezpečného mikrobiálního plaku v těžko dostupných jamkách zadních zubů a tím předchází vzniku zubního kazu na těchto kousacích ploškách.

Fluoridace

Máte citlivé zubní krčky? Lokální aplikací fluoridového gelu/laku lze předcházet demineralizaci (odvápnění) skloviny a případné citlivosti zubů na termické podněty. Jde o dokonalou prevenci v péči o dětské zuby a tím intenzivní předcházení vzniku zubního kazu. Minerály v podobě fluoridů maximálně zpevňují zubní sklovinu a brání tak zub před napadením bakteriemi a jejich nebezpečnými kyselinami.

Polishing

Je leštění zubů depurační pastou s rotačním kartáčkem. Odstraňuje ze zubů povlaky a drobné pigmentace, tím zajišťuje dokonalou hladkost Vašich zubů a také znesnadňuje nevítaným mikrobům rychlé usazení na zubní sklovině.

Recall

Recall je kontrolní vyšetření, které zajišťuje zachování optimálního stavu dásní a zubů po předchozí léčbě. Jedná se o žádoucí prevenci v předcházení vzniku onemocnění v dutině ústní v podobě zubního kazu a zánětů dásní. Pravidelným odstraňováním zubního kamene, pigmentací a plaku minimalizujete onemocnění závěsného aparátu zubu. Četnost návštěv v průběhu roku je individuální, doporučuje se však navštívit dentální hygienistku minimálně dvakrát ročně.

Jakým onemocněním se můžete dentální hygienou vyhnout

Nejčastější onemocnění dutiny ústní, zapříčiněné zubním plakem a kamenem, jemuž lze dentální hygienou zabránit jsou tato:

Gingivitida

Zánětlivé onemocnění dásní vyvolané agresivními bakteriemi z plaku, které kolonizují povrch zubu v blízkosti dásní. Projevuje se zarudnutím dásně, krvácivostí a zvýšenou citlivostí buď u jednoho nebo celé skupiny zubů. V pokročilých stádiích často přechází až do závažného onemocnění - parodontitidy.

Parodontitida

Je onemocnění závěsného aparátu zubu, který zajišťuje jeho upevnění v kosti. Postihuje nejčastěji osoby starší 35 let. Projevuje se zápachem z úst, krvácením dásní při čistění zubů, parodontálním chobotem. V pokročilejších fázích viklavostí zubů, obnaženými krčky a putováním zubů.

Zubní kaz

Díky správné instruktáži čištění zubů, budete efektivněji odstraňovat zubní plak ze zubů, dásní a mezizubních prostor, snížíte tak výrazně riziko vzniku zubního kazu – jednoho z nejčastějších důvodů návštěvy u zubního lékaře.


Ceník procedury

Vstupní dentální hygiena
Zahrnuje odstranění zubního kamene, povlaků i pigmentací, důslednou instruktáž techniky čištění vč. nácviku v ústech a výběr vhodných pomůcek pro pacienta.
2 500 Kč
Pravidelná dentální hygiena
Zahrnuje odstranění zubního kamene, povlaků i pigmentací, důslednou kontrolu a instruktáž techniky čištění, výběr vhodných pomůcek pro pacienta.
cena od 1 800 Kč
Dentální hygiena dítěte do 15 let 1 500 Kč

Potřebujete více informací?

Kontaktujte nás
Objednat se na zákrok